Budynki użyteczności publicznej

Oświetlenie powierzchni handlowych

Sztuczne oświetlenie w obiektach handlowych pełni dużo szerszą funkcję niż, na przykład, oświetlenie w zakładach pracy lub domach. W każdej pracy to właśnie światło zapewnia nam odpowiedni komfort wzrokowy do wykonywania pewnych czynności. W domu natomiast ma za zadanie przede wszystkim kreować nastrój.
W handlu oświetlenie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w konkretnym podsegmencie rynku.

Ogólne zasady oświetlenia

Dobór rodzaju oświetlenia powinien być ściśle skorelowany z charakterem obiektu, rodzajem sprzedawanego tam towaru, pozycjonowaniem marki sklepu na rynku oraz z grupą klientów docelowych. Ogromna ilość powierzchni handlowych powoduje, iż by być konkurencyjnym na rynku trzeba się wyróżniać. Konsekwencja w działaniu przekłada się na tworzenie odpowiedniej atmosfery powierzchni handlowych. Dopasowanie do potrzeb klienta tak, by podświadomie wiedział jakiego asortymentu może się spodziewać, ale też by w dużych obiektach handlowych dobrze się czuł. Nie zapominajmy, iż dla wielu ludzi zakupy z rodziną stanowią swego rodzaju formę rozrywki i ucieczki od świata codziennych trosk.

Wiąże się to ze sposobem prezentowania produktów oraz pierwszym wrażeniem.

  • element prowadzenia wzrokowego, czyli oświetlenie ma podświadomie kierować z punktu do punktu, nie powodując dezorientacji.
  • oświetlenie musi być spójnym elementem całej powierzchni handlowej.
  • od dzisiejszych systemów wymaga się nie tylko energooszczędności, ale również elastyczności, by rodzaj i ilość światła móc dostosować do potrzeb sezonowych i dobowych.

Przygotowanie do projektu

Polega ono przede wszystkim na dopasowaniu rozwiązania do stylu prowadzonej sprzedaży. W oparciu o wiedzę dotyczącą rodzaju wnętrza, asortymentu, sposobu obsługi jak również poziomu cen dokonuje się klasyfikacji obiektu i doboru oświetlenia.

Funkcjonalność oświetlenia

Oświetlenie może, a nawet musi, pełnić różne funkcje w zależności od tego z jaką powierzchnią handlową mamy do czynienia.
Najprostsze będzie oświetlenie jednofunkcyjne, które jest realizowane najczęściej za pomocą prostych systemów. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się systemy szyn szybkiego montażu, pozwalające zaoszczędzić czas pracy i dające dobry komfort oświetlenia.
Tego rodzaju oświetlenie projektowane jest dla dużych powierzchni z otwartą przestrzenią. Najczęściej jest stosowane do oświetlenia towarów tanich lub powszechnego użytku, czyli sklepów supermarketowych.

Oświetlenie kilkufunkcyjne jest połączeniem oświetlenia ogólnego z wykorzystaniem różnych systemów oświetlenia oraz oświetlenia akcentowego i dekoracyjnego. Ten system oświetlenia cechuje się odpowiednim doborem proporcji między oświetleniem ogólnym, a światłem uzupełniającym akcentowym i dekoracyjnym. Zapewnia odpowiedni komfort widzenia, dając przy tym poczucie wygody. Prowadzi nas od jednej strefy zakupów do drugiej. Dobrym przykładem jest oświetlenie powierzchni centrów handlowych, gdzie światło ma kreować nastrój dając przy tym dobre warunki do tzw. pracy wzrokowej.

Coraz powszechniej stosowane oświetlenie wielofunkcyjne wykorzystuje różne systemy oświetlenia ogólnego, akcentowego jak również wiedzę na temat barwy światła i rodzaju światła dla prawidłowej ekspozycji odpowiednich towarów. Stosowane jest nie tylko w ekskluzywnych salonach, chociaż to tam jest największy odsetek oświetlenia dekoracyjnego i akcentowego, ale również w supermarketach i delikatesach, gdzie przykłada się większą uwagę do ekspozycji określonych rodzajów asortymentu.

Podsumowanie

Prawidłowy projekt oświetlenia obiektu handlowego stanowi duże wyzwanie dla projektanta. Nie możemy jednak zapomnieć, iż norma również daje nam pewne wytyczne co do natężenia oświetlenia i UGR w zależności od rodzaju sklepu. Można jednak przyjąć, że dwie strefy – strefa kas i strefa pakowania – powinny mieć zapewnione min. 500lx i współczynnik ograniczenia olśnienia mniejszy niż 19.
Często w dużych centrach handlowych to właściciel centrum narzuca jednolite wymagania co do oświetlenia poszczególnych butików. Pamiętajmy jednak, że optymalne wykorzystanie oświetlenia jest niczym dobra reklama, a ta jak wiemy jest dźwignią handlu.